اخذ مالیات کارت‌ خوان‌ های بانکی از سال 98

طبق اعلام سازمان مالیاتی، از سال آینده کارت‌خوان‌های بانکی مشمول مالیات می‌شوند که با اجرایی شدن آن مالیات برخی اصناف 4 تا 5 برابر خواهد شد.

کرکره، کرکره برقی، دوربین مداربسته، دوربین، دزدگیر، اعلام حریق، کرکره در اصفهان، درب برقی اصفهان، نماینده بنینکا، نماینده فادینی، دوربین مداربسته در اصفهان، هوشمند سازی، خانه هوشمند، اعلام حریق در اصفهان، راهبند، قفل کارتی، قفل برقی، سایبان

اخذ مالیات کارت‌خوان‌های بانکی از سال 98

با همکاری سازمان امور مالیاتی، بانک مرکزی و وزارت ارتباطات چارچوبی ایجاد می‌شود تا از سال آینده کارت‌خوان‌های بانکی فعال در داخل و خارج کشور مالیات پرداخت کنند. با توجه به نیاز به ساماندهی وضعیت مالیاتی دستگاه‌های کارت‌خوان بانکی و به‌منظور جلوگیری از فرار مالیاتی و کاهش تراکنش‌های مشکوک بانکی قرار است سیستم مشخص و نرم‌افزاری برای کارت‌خوان‌های بانکی ایجاد و ارائه شود.

نداشتن کارت‌خوان تخلف نیست

در حال حاضر در قانون الزامی برای وجود دستگاه POS در اصناف، فروشندگان و مطب پزشکان وجود ندارد اما با توجه به حساسیت ایجادشده درزمینهٔ ضرورت وجود دستگاه کارت‌خوان از مردم درخواست شد تا درصورتی‌که مواردی ازجمله عدم ارائه دستگاه POS و دریافت مبالغ به‌صورت نقدی آن‌هم مبالغ زیاد به‌خصوص در مراکز درمانی وجود دارند را اطلاع دهند تا این دسته از شکایت‌ها پیگیری شود.

فرار مالیاتی با وجوه نقدی

دستگاه کارت‌خوان به شرکت شاپرک و PSP ها ارتباط دارد و سازمان امور مالیاتی متولی آن نیست، اما برخی افراد با دریافت وجوه نقدی و عدم ارائه کارت‌خوان درآمدهای مالیاتی خود را به‌درستی اظهار نمی‌کنند و همین مسئله باعث شده تا فرار مالیاتی و کم اظهاری وجود داشته باشد که هم‌افزایی برای جلوگیری از این موضوع انجام‌شده است.

اولویت دریافت مالیات از کارت‌خوان 7 صنف

بر اساس بررسی‌های انجام‌شده و ضرورت پوشش برخی از اصناف به‌عنوان اصناف دارای اولویت در طرح، 7 صنف خاص ازجمله رستوران‌ها در اولویت طرح دریافت مالیات از کارت‌خوان‌های بانکی قرارگرفته‌اند و این طرح از سال 98 عملیاتی خواهد شد و هم‌اکنون زیرساخت‌های این طرح با همکاری برخی دیگر نهادها در حال آماده‌سازی برای اجرای موفق از سال آینده است.

افزایش 5 برابری مالیات کارت‌خوان‌ها

با انجام فرآیندهای مربوط به دریافت مالیات از دستگاه‌های کارت‌خوان بانکی تا پایان سال جاری از اصناف مذکور 4 تا 5 برابر مالیات به‌حق دریافت خواهد شد و از فرار مالیاتی در این حوزه جلوگیری می‌شود. چراکه بسیاری از اصناف درآمدهای کارت‌خوان خود را اظهار نمی‌کردند و از طرفی دیگر صرفاً به‌صورت نقدی فروش داشتند

این صحبت‌ها را تقوی نژاد رئیس سازمان مالیاتی کشور مطرح کرده است